Ceglédinfo
Covid teszt 24 órán belül

Hír, program

Ne dőljön be a csalóknak!

2019.03.08. 11:26 Rovat: Kékfény
(A kép illusztráció!)

Mindennapjaink jelenségévé vált az a fajta úgynevezett "trükkös"bűnelkövetési módszer, amely főként az egyedül élő időskorúakat érinti. Az elkövetők személyesen vagy telefonon keresik fel áldozataikat, ahol kihasználva hiszékenységüket, különböző történetekkel férkőznek a bizalmukba.

Igen gyakori a trükkös csalások esetében, hogy az elkövetők különféle szolgáltatók munkatársainak vagy hivatalos személynek adják ki magukat és hihetőnek tűnő magyarázatokkal, kérésekkel (villanyóra, vízóra, gázóra leolvasás, túlfizetés …stb.) próbálnak a sértett bizalmába férkőzni, bejutni a lakásba vagy pénzváltás ürügyén nagyobb összegű készpénzt kérni.


Az elkövetők attól sem riadnak vissza, hogy rendőrnek adják ki magukat, és a hivatalos jelleget színlelve férkőzzenek be a sértett bizalmába, otthonába. Megtévesztésként hamis igazolványt, vagy igazolványtokot mutatnak fel. Jellemzően nem a jól ismert egyenruhában, hanem úgymond civil, polgári öltözetben jelennek meg.


Nagyon fontos! A rendőrség hivatásos állományú tagja, akár egyenruhás, akár polgári öltözetben végzi munkáját, szolgálati igazolványának felmutatásával igazolja magát! Az igazolványtokban egy plasztik kártya található, melyen a rendőr fényképe, neve és rendfokozata látható.


A fényképes igazolvány mellett található egy szolgálati jelvény, melyen egy 5 számjegyből álló, úgynevezett jelvényszám van feltüntetve. A jelvényszám, mindig egy adott rendőrhöz tartozik, ezalapján bármikor beazonosítható. Amennyiben a jelvényszám helyén a POLICE feliratot olvassa, akkor biztosan csalóval áll szemben!


Az egyenruhát viselő rendőr ruházatán van feltüntetve a neve, rendfokozata és jelvényszáma!


A szolgáltatók és más hivatalos szerv dolgozói is fényképpel ellátott igazolvánnyal rendelkeznek. Az igazolványok olyan adatokat, azonosítószámot tartalmaznak, mely alapján a dolgozó minden esetben beazonosítható.


A legfontosabb, hogy óvakodjanak az idegenektől, és ne engedjék be őket lakásukba!

 

Mit tegyen, ha idegen érkezik?
• Idegent soha ne engedjen be a lakásába! Ha ez mégis elkerülhetetlen, akkor ne hagyja őt egyedül egyetlen pillanatra sem!
• Az Önhöz becsengető idegenekkel kapcsolatban mindig legyen óvatos! Előfordul, hogy hivatalos személynek, szolgáltató munkatársának (postás, újságos, szerelő, díjbeszedő, mérőóra-leolvasó, rendőr) adják ki magukat a csalók, vagy házaló árusként, bajba jutott személyként segítséget kérve, esetleg hivatalos ügyben hatósági személyként, rendőrként próbálnak bejutni a lakásokba!
• Idegen kérésére ne váltson pénzt, és legyen óvatos, ha nagy címletű pénzből kell visszaadnia, nehogy hamis bankjeggyel fizessenek Önnek!
Az utóbbi időben visszatérően megjelentek az elektronikus postafiókokba érkezett elektronikus levelek, melyek szolgáltatók nevében különböző okokból - nyeremény ígéretével, díjhátralék befizetésére vonatkozó felszólítással, egyéb ürüggyel - a küldeményben megadott hivatkozásokon személyes, illetve banki tranzakciók lebonyolításához szükséges adatok megadását és használatát kérték.

 

Fontos tudni, hogy a pénzügyi, telekommunikációs szolgáltatók soha nem kérték és nem kérik elektronikus levélben (e-mail) ügyfeleik adatait, felhasználóneveit, jelszavait.


Soha, semmilyen okból másnak - főként ismeretleneknek, vagy elektronikus levélben található hivatkozás igénybevételével elért honlapon - ne adja ki:
- a bankszámlaszáma adatait
- e-mail postafiókja felhasználónevét és jelszavát
- előfizetői azonosítóját és annak jelszavát.

 

Fontos! Azokban a nyereményjátékokban, melyekről az értesítés SMS-en keresztül, illetőleg e-mailben érkezik, ne vegyenek részt. Fogadják ezeket az értesítéseket fenntartással, ellenőrizzék le azok valóságtartalmát, és semmilyen formában ne válaszoljanak vissza sem SMS-el, sem indított telefonhívással.


Egy másik gyakori trükkös módszer az "unokázós csalás". A módszer lényege, hogy az elkövetők telefonon felhívják a kiszemelt áldozatot az alábbi színlelt indokokkal.


• Az unoka, vagy hozzátartozó balesetet szenvedett, az okozott károk rendezése miatt pénzre van szüksége.
• Az unoka, vagy hozzátartozó kölcsönt vett fel, amit sürgősen vissza kell fizetni.
• A hozzátartozó bajba került, esetleg fogságban van, csak pénzért cserébe engedik szabadon.
• Életmentő műtétet kell végrehajtani az unokán, vagy más hozzátartozón.
Előfordul, hogy a telefonhoz hívnak egy magát "rendőrnek" kiadó személyt is, aki megerősíti az időset abban, hogy valóban megtörtént a baleset, vagy műtét, ezzel erősítve azt, hogy mindenképpen segítenie kell.

Ezekkel az ürügyekkel ráveszik a gyanútlan idős embert arra, hogy pénzt, ékszert, értéket adjon át a telefonhívás után nem sokkal érkező közvetítőnek, aki elhiteti magáról, hogy jó barát, ismerős, és már viszi is a zsákmányt.


FONTOS! Szakítsa meg a telefonhívást és ellenőrizze a kapott hír valóságtartalmát!
• Ne bízzanak meg a váratlanul telefonon vagy személyesen jelentkező idegenekben!
• Ha gyanús telefonhívást kapnak, haladéktalanul vegyék fel a kapcsolatot unokájukkal, hozzátartozójukkal, mert ezzel tudják ellenőrizni a hívás valódiságtartalmát.
• Soha ne adjanak át pénzt, vagy más értéket idegenek számára!
• Bűncselekmény gyanúja esetén értesítsék a rendőrséget!


Figyelem! A csalók a bűncselekmények elkövetésére felkészülnek és a sértett bizalmának elnyerése végett olyan valós információkat is közölhetnek, amelyek valóban a hozzátartozóhoz kapcsolódnak.
Amennyiben mégis bűncselekmény áldozatává válna: Kérjük, azonnal értesítse a rendőrséget a bárhonnan ingyenesen hívható 107 vagy 112 segélyhívó számon.


Pest Megyei Rendőr-főkapitányság
Bűnmegelőzési Osztály

Értékelés: 5/2

Eseménynaptár

Ke Sz Cs Sz Va
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Aktuális programok

Jelenleg
nincsenek
programok...

Cegléd időjárása

meteoblue

Térségi Adattár

Régi honlapunk